Ogrzewanie typu podłogowego – co bezwzględnie powinniśmy wiedzieć?

Instalacja ogrzewania podłogowego rządzi się kilkoma najważniejszymi czynnikami. Jak każda czynność typu technicznego opierająca się na instalacji czegokolwiek, nie może zostać zrobiona z bylejakością i z mnóstwem uchybień. Szczególnie jeżeli nie chcemy niespodzianek już w sezonie zimowym, gdy pracujące ogrzewanie z powodów całkowicie oczywistych jest nam potrzebne w największej mierze.

Ale wyjdźmy od początku
Dlaczego opłaca się stawiać na podłogowe ogrzewanie? Bo jest to ta z dostępnych energooszczędnych technologii, która daje szanse na oszczędności nie tylko na pierwszym etapie eksploatacji, lecz też z biegiem lat nasze koszty związane z ogrzewaniem domu nie będą rosnąć. Podłogowe ogrzewanie to mniejszy poziom strat ciepła.

Liczy się…
Nie tylko sam koszt, ale też dobrze zrealizowany projekt, należy zapamiętać, że błędy przy wykonaniu tej instalacji to dosyć duże koszty , bo ich korekta będzie się wiązać ze zrywaniem podłóg. Do tych celów najkorzystniej będzie zatem zaangażować fachowców.
Na instalację będą się składały grzejne rury oraz źródło ciepła, które będzie przygotowywać tzw. czynnik grzewczy. Samo ogrzewanie w podłodze ma bardzo liczne odmiany. Wspomniane rury po instalacji zalewa się izolacyjną warstwą jaką są wylewki anhydrytowe lub warstwa jastrychu. Z kładzeniem podłogi powinno się poczekać około czterech tygodni. Najpierw warstwa izolacji powinna w odpowiedni sposób związać. Aby pozbyć się z niej wilgoci powinniśmy ustawić instalację na poziomie 25 stopni Celsjusza, a potem na okres kilku dni na maksimum.

Oczywiście bezpośrednio po położeniu rur należy dokładnie zweryfikować czy są szczelne.
W wypadku ogrzewania podłogowego najkorzystniejsze będą w sumie podłogi robione z ceramiki lub też kamienia. Generalnie wszystko co dobrze przewodzi ciepło. Co do grubości podłogi jeszcze, powinna zależeć od rodzaju ogrzewania jakie wybraliśmy. Przykładowo do wodnego ogrzewania możemy pozwolić sobie na podłogę nie grubszą niż 15 mm. A wszystko po to by ogrzewanie było w ogóle opłacalne.
Ciepło będzie leżeć dosłownie u Twoich stóp.

Comments are closed.